WŚ: Stokrotkowy obóz
Data: 17-07-2006 o godz. 12:10:03
Temat: Prasa


Prawie 50 osób, w tym 12 niepełnosprawnych i 5 dzieci z orzeczeniami lekarskimi i przeróżnych schorzeniach, wzięło udział w dwutygodniowym obozie szkoleniowo- wypoczynkowo- integracyjnym w Lubiatowie, zorganizowanym przez Komendę Hufca ZHP w Ostrowcu Św.


Podróż nad morze oddalone o ponad 600 kilometrów rozpoczęła się od… kontroli autokaru przeprowadzonej przez ostrowiecką policję. Na miejscu czekała grupa kwatermistrzowska dowodzona przez phm. Teresę Woźniak i druh Janusza Woźniaka, która na tydzień przed obozem rozstawiała namioty, kuchnię, stołówkę, namioty sanitarne oraz wszelkie obozowe urządzenia. Od początku uczestnicy obozu zabrali się do pracy, już na śniadanie, dzień po przyjeździe, byli przygotowani do życia obozowego. Nikomu nie przeszkadzało, że nie było prądu, ani bieżącej ciepłej wody.

Obóz został podzielony na 3 poddobozy. Szefem podobozu ratowniczego został hm. Dariusz Czupryński, a pomagała mu instruktorka Małgorzata Bartkiewicz. Szefową drugiego podobozu była phm. Grażyna Połetek, której pomagał druh pwd. Marcin Taćkiewicz. Trzecim był podobóz Nieprzetartego Szlaku tzw. NS, na którym były osoby niepełnosprawne. Szefową NS była druhna pwd. Beata Kubasińska, a pomagali jej Joanna Serwinowska i Piotr Jakubowski.

- Pogoda dopisała nam jak w żadnym roku wcześniej- mówi Lech Aksanowski, obozowy ratownik.- Słońce od rana do wieczora przez 14 dni, plażowanie praktycznie codziennie. Wschody i zachody słońca podziwiane z górki na terenie obozu. To wrażenia, które nie pozwolą o sobie szybko zapomnieć.

Uczestnicy obozu zgodnie twierdzą, że czas upłynął im bardzo szybko. Bo też, mieli co robić. Były zajęcia z pierwszej pomocy, pozorowane wypadki, podczas których dowiedzieli się jak w takich sytuacjach należy się zachowywać. Były także pozorowane alarmy m.in. przeciwpożarowy. Odbyły się dwie wycieczki piesze do Białogóry- około 8- kilometrowy spacer brzegiem morza, oraz do latarni morskiej Stilo, gdzie każdy miał możliwość wejścia i podziwiania okolicy z wysokości.

- To było wspaniałe przeżycie- mówi Paweł Dulęba, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej.- Nie byłbym w stanie wyjść tak wysoko, gdyby nie komendant i kolega Kacper, którzy pomogli mi wejść schodek po schodku na samą górę.

Obozowicze pojechali również do Lęborka, gdzie przez półtorej godziny razem z przewodnikiem oglądali miasto. Druga wycieczka do Malborka wraz ze zwiedzaniem Zamku Krzyżackiego, odbyła się w drodze powrotnej do Ostrowca.

Jedno przedpołudnie poświęcono na „Leśne Patrole”. Każdy zastęp dostał rejon, który musiał oczyścić ze śmieci pozostawionych przez „złych turystów”. Niemal codziennie uczestnicy obozu brali udział w grach i zabawach rozwijających umiejętności i wiedzę.

Jednym z milszych momentów na obozie było ognisko „Stokrotka”, na którym wszyscy bawili się śpiewając tytułową piosenkę do różnych melodii, m.in. „Zośki” „Whisky”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Świnki trzy”. Zabawa trwała… 75 minut.

- Nie wiedziałem, że można zaśpiewać jedną piosenkę na tyle sposobów, a przy tym tak świetnie się bawić- mówi Przemysław Kuryga, będący na obozie pierwszy raz.- Myślę, że to był jednak hit tego obozu.

Obóz byłby nieważny, gdyby nie odbył się „Zielony Dzień”, czyli zmiana funkcji uczestników i kadry. Podczas tego dnia odbyły się „Chrzest obozowy” i „Śluby obozowe”.

Pierwszy raz samodzielnym komendantem obozu był hm. Remigiusz „Szczepan” Woźniak, który zdaniem obozowiczów odznaczył się przede wszystkim konsekwencją i poczuciem humoru.

- Od wielu lat jeżdżę na obozy harcerskie, ale pierwszy raz spotkałem się z tym, żeby osoby, które pierwszy raz w życiu są na obozie tak szybko odnalazły się w nowych warunkach- mówi komendant obozu hm. Remigiusz Woźniak.- Dla mnie funkcja komendanta była nowym doświadczeniem, którego nie zdobyłbym bez pomocy całej kadry oraz Komendanta Hufca hm. Roberta Rogali, który zaufał mi.

Oczywiście obozowych atrakcji było o wiele więcej. Wszystkie zostały udokumentowane, a zdjęcie dostępne są na stronie internetowej ostrowieckiego hufca www.ostrowiec.zhp.pl.

Źródło: Anna Śledzińska "Wiadomości Świętokrzyskie"

Artykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=235